08.09.2019
Kuba Greguła na podium w Rajdzie Śląska

Młody kierowca Subaru Poland Rally Team bardzo dobrze rozpoczął starty w Rajdowych Samochodowych Mistrzostwach Polski. W swoim pierwszym asfaltowym rajdzie, dzięki szybkiej a przede wszystkim skutecznej jeździe, Kuba Greguła pilotowany przez Grzegorza Dachowskiego zajęli pierwsze miejsce w klasie Open N.

Mocnym akcentem Kuba Greguła i Grzegorz Dachowski zaznaczyli swój pierwszy start w rundzie Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski. Debiutujący w krajowym czempionacie młody kierowca Subaru musiał zmierzyć się nie tylko z doświadczonymi kolegami. Podczas drugiej sobotniej pętli spadł deszcz, a Kuba po raz pierwszy jechał po mokrym asfalcie na oponach dedykowanych dla suchej nawierzchni. W zmiennych i dość trudnych warunkach potrzebna była chłodna kalkulacja i unikanie zbędnego ryzyka. Najważniejszym założeniem na Rajd Śląska było przejechanie jak największej ilości kilometrów i poznawanie możliwości samochodu. Okazało się jednak, że wiele lat doświadczeń na asfaltowych torach kartingowych, a także kilometry przejechane podczas Rajdu Niemiec i dobrze przepracowane testy dały znakomity efekt – wygraną klasę Open N w pierwszym rajdzie Mistrzostw Polski.

Kuba Greguła: Wszystko było dla mnie nowe – pierwszy raz w życiu jechałem rajdówką po mokrym, w dodatku na slikach, po raz pierwszy jechałem po zmroku z elektrownią na masce. Piątkowe, techniczne oesy miejskie jechało mi się naprawdę bardzo dobrze. Później bywało nieco trudniej. Myślę jednak że niemiecka runda WRC była bardzo dobrym przygotowaniem do tego rajdu, choć jadąc jako samochód funkcyjny, musieliśmy skupić się przede wszystkim na naszych zadaniach. Mimo wszystko, kilkaset kilometrów oesowych dało nam bardzo dużo doświadczenia które wykorzystałem w tym rajdzie, co zaowocowało dobrym wynikiem na mecie. Pod względem sportowym świetny rajd, nie spodziewałem się że jesteśmy w stanie zakończyć go na najwyższym stopniu podium w swojej klasie. Nie było by to możliwe bez zaangażowania całego zespołu i perfekcyjnie przygotowanego samochodu. Przed rajdem nie przyszło mi do głowy, że wygramy jakikolwiek odcinek. Starałem się jechać rozsądnie, by znaleźć się na mecie i zrealizować nasz najważniejszy cel – doskonalenie rajdowego warsztatu w warunkach sportowej rywalizacji.

Grzegorz Dachowski: Zastanawiałem się przed startem, jak będzie wyglądało nasze tempo w porównaniu do naszych doświadczonych kolegów. Tym bardziej, że priorytetem była przede wszystkim rozsądna jazda i komplet kilometrów oesowych a nie walka o czołowe lokaty. Okazało się jednak że można jechać mądrze, szybko i skutecznie, lądując na pierwszym miejscu w klasie. Rajd Śląska był dobrą szkołą, przede wszystkim dzięki zmiennej pogodzie. Pracowaliśmy nad odpowiednimi ustawieniami zawieszenia na poszczególne odcinki, nie trafiliśmy też z doborem opon na drugą sobotnią pętlę – którą przejechaliśmy na slikach po deszczu. Myślę jednak że finalnie była to znakomita lekcja dla Kuby – dobrze że zdarzyło się to teraz, na samym początku rajdowej przygody. Trudne, zaskakujące sytuacje z których wychodzi się zwycięsko, motywują i dają dużo satysfakcji.

Kuba Greguła (ur. 16 sierpnia 2001) to jeden z najzdolniejszych polskich kierowców wyczynowych młodego pokolenia. Mimo młodego wieku zdobył już tytuł kartingowego Mistrza Polski 2014, Międzynarodowego Vice Mistrza Polski w klasie JUNIOR MAX 2015, Vice Mistrza Polski Rotax Max Senior 2016 i Vice Mistrza Europy CEE Rotax Max Senior 2017. Ma także na swoim koncie wiele wygranych wyścigów w Polsce i Europie. Był także członkiem kadry narodowej PZM, uczestnikiem Rotax Grand Finals oraz Karting Academy Trophy FIA.

Grzegorz Dachowski (ur. 2 marca 1980) to doświadczony pilot rajdowy, który ma na koncie wiele sukcesów. Startuje w rajdach od 2002 roku. Jest II wicemistrzem Rajdowych Mistrzostw Europy w kategorii ERC3 (2017), mistrzem Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski w grupie R (2011) oraz mistrzem Trofeum FIA Europy Środkowej w grupie A (2011). W sezonie 2018 wraz z Marcinem Słobodzianem wywalczyli tytuł Mistrzów Polski w klasie Open N.

Partnerami Subaru Poland Rally Team w sezonie 2019 są: Santander Leasing, Keratronik, Eneos, ACG Auto, SJS, Pirelli.