03.10.2019
Subaru Poland Rally Team przed Rajdem Classic

W najbliższy weekend załoga Subaru Poland Rally Team wystartuje w Rajdzie Classic – finałowej rundzie Rajdowych Mistrzostw Litwy. Po znakomitym debiucie w Rajdowych Samochodowych Mistrzostwach Polski i wygranej klasie Open N w Rajdzie Śląska, Kuba Greguła i Grzegorz Dachowski powracają na litewskie szutry.

Korzystając z zaproszenia od organizatorów Rajdu Classic, zespół Subaru Poland Rally Team wraca na trasy Rajdowych Mistrzostw Litwy. Będzie to także forma podziękowania za życzliwość tamtejszej Federacji i możliwość rywalizacji w litewskim czempionacie, mimo że Kuba w pierwszej części sezonu nie miał jeszcze prawa jazdy. Rozgrywana w okolicach Druskiennik szósta runda Mistrzostw Litwy, będzie kolejnym wyzwaniem dla młodego kierowcy Subaru Poland Rally Team. Bardzo kręte i piaszczyste odcinki specjalne wiodące wąskimi leśnymi drogami mają zdecydowanie inną charakterystykę, niż oesy poprzednich rund Mistrzostw Litwy. Zupełnie nowym doświadczeniem będą także dwa ostatnie odcinki, pokonywane po zmroku.

Kuba Greguła: Niesamowicie zapowiada się finał zmagań na Litwie. Po dwóch asfaltowych rajdach, pokonaniu kilkuset kilometrów rajdowym tempem w Niemczech i na Śląsku, powracamy na szutry. Classic Rally to kolejny nowy dla mnie rajd. Rozgrywany jednego dnia, od samego rana do późnego wieczora. Właśnie nocne odcinki, w tym najdłuższy w całym rajdzie, na szutrze, będą wyzwaniem, któremu jeszcze nie stawiałem czoła. Z informacji, jakie otrzymałem, trasa rajdu w większości prowadzi po wąskich leśnych nawierzchniach z kopnym piachem. Na liście zgłoszeń cała czołówka mojej klasy, więc zapowiada się ciekawa rywalizacja. Bardzo się cieszę, że znów mogę wsiąść do rajdowego Subaru, na chwile zapomnieć o szkole i poświęcić się temu, co przynosi tak wiele satysfakcji. Mam nadzieję, że przyjadą na zawody także polscy kibice - rajd rozgrywany jest przecież tuż przy granicy z Polską. Wszystkich gorąco zapraszam!

Grzegorz Dachowski: Zapowiada się kolejny ciekawy rajd. Bardzo kompaktowy jak chyba wszystkie na Litwie, ale mimo to czeka nas sporo ścigania po dość długich i wymagających odcinkach. To co jest piękne dla młodego zawodnika na początku rajdowej przygody, to ciągle nowe wyzwania i osiąganie kolejnych stopni wtajemniczenia. Tak też będzie tym razem. Kolejny nowy rajd dla Kuby (dla mnie także), a dodatkowo pierwszy raz będzie jechał regularne odcinki po zmroku. Oczywiście czekają nas jak zawsze testy przed rajdem, ale jednak w trochę innych warunkach i w ciągu dnia. Liczę że nasz ostatni tegoroczny start w Mistrzostwach Litwy, da nam kolejną porcję doświadczeń i dużo radości z jazdy.

Rajd Classic z bazą w Druskiennikach, będzie ostatnią, szóstą rundą Rajdowych Mistrzostw Litwy. Kompaktowa, jednodniowa impreza rozgrywana blisko polskiej granicy zgromadzi na starcie najszybszych litewskich kierowców, choć na liście zgłoszeń nie zabraknie także załóg z Polski. Rajd rozpoczyna się w sobotę rano, pierwszy odcinek rusza o godzinie 9.15 miejscowego czasu. Zawodnicy mają do pokonania aż dwanaście oesów o łącznej długości niemal stu dwudziestu kilometrów. Dwa ostatnie odcinki będą rozgrywane po zmroku, co doda rywalizacji dodatkowych emocji.

Kuba Greguła (ur. 16 sierpnia 2001) to jeden z najzdolniejszych polskich kierowców wyczynowych młodego pokolenia. Mimo młodego wieku zdobył już tytuł kartingowego Mistrza Polski 2014, Międzynarodowego Vice Mistrza Polski w klasie JUNIOR MAX 2015, Vice Mistrza Polski Rotax Max Senior 2016 i Vice Mistrza Europy CEE Rotax Max Senior 2017. Ma także na swoim koncie wiele wygranych wyścigów w Polsce i Europie. Był także członkiem kadry narodowej PZM, uczestnikiem Rotax Grand Finals oraz Karting Academy Trophy FIA.

Grzegorz Dachowski (ur. 2 marca 1980) to doświadczony pilot rajdowy, który ma na koncie wiele sukcesów. Startuje w rajdach od 2002 roku. Jest II wicemistrzem Rajdowych Mistrzostw Europy w kategorii ERC3 (2017), mistrzem Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski w grupie R (2011) oraz mistrzem Trofeum FIA Europy Środkowej w grupie A (2011). W sezonie 2018 wraz z Marcinem Słobodzianem wywalczyli tytuł Mistrzów Polski w klasie Open N.

Partnerami Subaru Poland Rally Team w sezonie 2019 są: Santander Leasing, Keratronik, Eneos, ACG Auto, SJS, Pirelli.