04.12.2019
Subaru Poland Rally Team przed Rajdem Barbórka

W najbliższą sobotę Kuba Greguła pilotowany przez Grzegorza Dachowskiego, po raz pierwszy stanie na starcie rozgrywanego w Warszawie Rajdu Barbórka, tradycyjnie zamykającego sezon rajdowy w Polsce. Mimo że zawodnicy mają do pokonania niewiele ponad trzydzieści kilometrów oesowych, jest to jedna z najbardziej medialnych, a zarazem nieprzewidywalnych imprez w sezonie.

Rajd Barbórka to jedna z najbardziej znanych imprez rajdowych w Polsce. W tym roku zostanie rozegrana jej 57. edycja. Start honorowy zaplanowano na piątkowy wieczór, a pierwszy odcinek specjalny rusza w sobotę o godzinie 8.00 rano. Organizatorzy przygotowali sześć oesów rozgrywanych na Autodromie Bemowo, Torze Modlin i Torze Służewiec. Kulminacją rajdowych zmagań będzie jak co roku legendarna ulica Karowa. Kryterium Asów rozpocznie się o godzinie 18.30, a już od 17.00 kibice będą mogli obejrzeć przejazdy pokazowe.

Dla kierowcy Subaru Poland Rally Team będzie to kolejny nowy rajd. Bardzo kręte, wymagające niezwykle precyzyjnej jazdy odcinki specjalne, są zdecydowanie bliższe kartingowym doświadczeniom Kuby, który w swoim pierwszym rajdowym sezonie startował przede wszystkim w szutrowych rajdach litewskiego czempionatu.

Kuba Greguła: Moim marzeniem było wystąpić w tym rajdzie i na Karowej oczywiście. Jako 6-letni chłopiec oglądałem relację z Barbórki w telewizji. Powiedziałem wtedy tacie, że jak będę duży, to tam wystartuję. Teraz mam szansę spełnić to marzenie! Starałem się do tego przygotować jak najlepiej przez cały sezon. Mam świadomość, że w porównaniu do kolegów, którzy startowali tu wiele razy, nie mam praktycznie żadnego doświadczenia. Przejechaliśmy w tym roku kilka odcinków miejskich, które poszły nam bardzo dobrze. Myślę, że i tym razem damy z siebie wszystko, by pojechać szybko i skutecznie. Jako kierowca wywodzący się z kartingu, lubię jeździć takie próby, choć Barbórka bywa nieprzewidywalna.

Grzegorz Dachowski: Barbórka to tradycyjnie najbardziej medialny rajd w sezonie. Tego typu imprezy rozgrywane w dużych miastach są bardzo potrzebne ze względów marketingowych, rozrywkowych i dla promocji rajdów samochodowych. Jednak jako zawodnik, zdecydowanie wolę ścigać się na klasycznych rajdowych oesach. Będzie to jednak bardzo ważny start dla Kuby, spełnienie jednego z marzeń, więc staramy się obaj przygotować do niego jak najlepiej. Na oesach Barbórki nie ma miejsca na najmniejszy błąd, trzeba jechać precyzyjnie od pierwszego do ostatniego metra każdej próby. Oprócz tego dużą rolę odgrywa właściwy dobór opon. Dlatego ten rajd, mimo krótkich i pozornie łatwych do opisania odcinków, jest dużym wyzwaniem nawet dla doświadczonych zawodników.

Kuba Greguła (ur. 16 sierpnia 2001) to jeden z najzdolniejszych polskich kierowców wyczynowych młodego pokolenia. Mimo młodego wieku zdobył już tytuł kartingowego Mistrza Polski 2014, Międzynarodowego Vice Mistrza Polski w klasie JUNIOR MAX 2015, Vice Mistrza Polski Rotax Max Senior 2016 i Vice Mistrza Europy CEE Rotax Max Senior 2017. Ma także na swoim koncie wiele wygranych wyścigów w Polsce i Europie. Był także członkiem kadry narodowej PZM, uczestnikiem Rotax Grand Finals oraz Karting Academy Trophy FIA.

Grzegorz Dachowski (ur. 2 marca 1980) to doświadczony pilot rajdowy, który ma na koncie wiele sukcesów. Startuje w rajdach od 2002 roku. Jest II wicemistrzem Rajdowych Mistrzostw Europy w kategorii ERC3 (2017), mistrzem Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski w grupie R (2011) oraz mistrzem Trofeum FIA Europy Środkowej w grupie A (2011). W sezonie 2018 wraz z Marcinem Słobodzianem wywalczyli tytuł Mistrzów Polski w klasie Open N.

Partnerami Subaru Poland Rally Team w sezonie 2019 są: Santander Leasing, Keratronik, Eneos, ACG Auto, SJS, Pirelli.