05.09.2019
Rajd Śląska: Greguła zadebiutuje w RSMP

Już w najbliższy weekend załoga Subaru Poland Rally Team – Kuba Greguła i Grzegorz Dachowski wystartuje w Rajdzie Śląska – szóstej rundzie Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski. Dla Kuby będzie to także pierwszy asfaltowy rajd za kierownicą Subaru Imprezy.

Ostatnie tygodnie wakacji były dla zawodników i całego zespołu Subaru Poland Rally Team czasem bardzo intensywnej pracy. Tydzień po powrocie z Rajdu Rokiškis – piątej rundy Mistrzostw Litwy, zespół był już w drodze na Rajd Niemiec, gdzie załoga SPRT jechała jako auto funkcyjne „00”. Były to kolejne cenne kilometry przejechane po niezwykle wymagających odcinkach niemieckiej rundy WRC, a jednocześnie bardzo odpowiedzialne zadanie, które Kuba i Grzegorz wykonali perfekcyjnie. Drugiego września, kiedy rozpoczynał się rok szkolny, załoga Subaru zameldowała się w rajdowej szkole Vittorio Canevy, gdzie spędziła dwa intensywne dni. Ostatnim etapem przygotowań do debiutu na asfaltowych trasach Mistrzostw Polski były środowe testy na Dolnym Śląsku, podczas których zespół i załoga pracowali nad optymalnymi ustawieniami samochodu.

Start w śląskiej rundzie RSMP będzie dla młodego kierowcy Subaru Poland Rally Team pierwszym rajdem asfaltowym przejechanym w warunkach rywalizacji z krajową czołówką. Najważniejszy będzie progres w wynikach osiąganych na poszczególnych odcinkach specjalnych i poznawanie możliwości samochodu przygotowanego w specyfikacji grupy Open N.

Kuba Greguła: Dużo się działo w ostatnim miesiącu. Udało się spełnić jedno z marzeń i pojechać naszym Subaru jako „00” Rajd Niemiec – rundę WRC. Ogromne emocje i odpowiedzialność dla zawodnika rozpoczynającego swoją rajdową drogę! Był to zarazem wyjątkowy i bezcenny trening, znakomita okazja do doskonalenia opisu trasy i sprawdzian koncentracji podczas długich, bardzo trudnych technicznie oesów. Drugiego września, kiedy moi rówieśnicy rozpoczynali rok szkolny, wraz z Grześkiem zameldowaliśmy się w rajdowej szkole Vittorio Canevy. Kolejna porcja bezcennej wiedzy, a jednocześnie świadomość jak wiele pracy i nauki jeszcze mam przed sobą. Po powrocie czekał nas ostatni etap przygotowań do debiutu w Rajdowych Samochodowych Mistrzostwach Polski – dwa odcinki testowe na Dolnym Śląsku, gdzie pracowaliśmy nad ustawieniami samochodu.

Grzegorz Dachowski: Po szutrowym rozdziale w naszym tegorocznych startach, czas przypomnieć sobie jak to jest na asfaltowej nawierzchni. Przygotowania do tej zmiany nabrały można powiedzieć zawrotnego tempa. Zaliczyliśmy asfaltową rundę WRC – Rajd Niemiec, po czym dorzuciliśmy trochę wiedzy i praktyki z renomowanej włoskiej szkoły rajdowej Vittorio Canevy, a na koniec doprawiliśmy to odrobiną testów na drogach Dolnego Śląska. Po takim zestawie pora na deser – a będzie to Rajd Śląska w którym przyjdzie nam się ścigać już w najbliższy weekend.

Rajd Śląska, organizowany przez Automobilklub Ziemi Tyskiej będzie szóstą rundą Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski z bazą na zmodernizowanym Stadionie Śląskim. W piątkowy wieczór zawodnicy będą mieli do pokonania dwa widowiskowe miejskie oesy, pierwszy w centrum Mikołowa, drugi - Kryterium 100-lecia Powstań Śląskich, rozegrany będzie w okolicy Stadionu Śląskiego w Chorzowie. Sobota to dziesięć odcinków specjalnych, w tym dwa pokonywane trzykrotnie.

Kuba Greguła (ur. 16 sierpnia 2001) to jeden z najzdolniejszych polskich kierowców wyczynowych młodego pokolenia. Mimo młodego wieku zdobył już tytuł kartingowego Mistrza Polski 2014, Międzynarodowego Vice Mistrza Polski w klasie JUNIOR MAX 2015, Vice Mistrza Polski Rotax Max Senior 2016 i Vice Mistrza Europy CEE Rotax Max Senior 2017. Ma także na swoim koncie wiele wygranych wyścigów w Polsce i Europie. Był także członkiem kadry narodowej PZM, uczestnikiem Rotax Grand Finals oraz Karting Academy Trophy FIA.

Grzegorz Dachowski (ur. 2 marca 1980) to doświadczony pilot rajdowy, który ma na koncie wiele sukcesów. Startuje w rajdach od 2002 roku. Jest II wicemistrzem Rajdowych Mistrzostw Europy w kategorii ERC3 (2017), mistrzem Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski w grupie R (2011) oraz mistrzem Trofeum FIA Europy Środkowej w grupie A (2011). W sezonie 2018 wraz z Marcinem Słobodzianem wywalczyli tytuł Mistrzów Polski w klasie Open N.

Partnerami Subaru Poland Rally Team w sezonie 2019 są: Santander Leasing, Keratronik, Eneos, ACG Auto, SJS, Pirelli.