31.10.2019
Subaru wystartuje w Lausitz

Sezon rajdowy na Litwie i w Polsce dobiegł końca, ale Subaru Poland Rally Team jedzie dalej. W najbliższy weekend Kuba Greguła i Grzegorz Dachowski wystartują w szutrowym Rajdzie Lausitz za naszą zachodnią granicą.

W swoim debiutanckim sezonie, młody kierowca Subaru Poland Rally Team stanął na podium swojej klasy w szutrowym cyklu Mistrzostw Litwy. Mimo niewielkiego doświadczenia na luźnych nawierzchniach, w dwóch rundach litewskiego czempionatu wygrywał w klasyfikacji LARC2 (Grupa N) z doświadczonymi miejscowymi kierowcami. Rozgrywany na początku listopada Rajd Lausitz pozwoli zawodnikom nie tylko jeszcze lepiej poznać charakter tego typu imprez, ale także zaprezentować się po raz kolejny przed zagraniczną publicznością i zmierzyć z nowymi konkurentami.

Kuba Greguła: To już naprawdę ostatni rajd na szutrze w tym roku. Doskonale pamiętam swoje pierwsze jazdy po luźnej nawierzchni, każdy kolejny rajd, nawijane na koła Subaru cenne kilometry. Dziś, po pięciu szutrowych rajdach, jestem dużo mądrzejszy, ale też wiem ile jeszcze pracy przede mną. Nabierając doświadczenia w jednym, od razu otwierają się „drzwi” do kolejnych stopni wtajemniczenia. Rajd Lausitz będzie bez wątpienia czymś zupełnie nowym. Choć panuje tam piknikowa atmosfera, wiem, że to poważne wyzwanie. Grzesiu zwraca mi uwagę na to, że ten rajd tylko wydaje się łatwy. Dlatego podchodzę do niego na serio, jak do każdego innego startu.

Grzegorz Dachowski: Lausitz to taki nietypowy rajd. Z jednej strony trochę towarzyski, z drugiej każdy zawodnik podchodzi do niego poważnie, więc rywalizacja jest zawsze bardzo zacięta. Ciekawe trasy przy tej jesiennej aurze to mieszanka jedyna w swoim rodzaju. Dla nas ten sezon był przede wszystkim nauką i zbieraniem doświadczeń na bardzo wymagających i zróżnicowanych nawierzchniach szutrowych, więc myślę że dobrze i szybko odnajdziemy się w tych warunkach.

22. Rajd Lausitz odbywa się nieopodal polskiej granicy w okolicach miejscowości Boxberg, w dniach 1-2 listopada. W tym roku zaplanowano dwa dni rywalizacji i dziesięć odcinków specjalnych o łącznej długości ponad stu sześćdziesięciu kilometrów. Rajd rozpocznie się w piątek o 15.30, ale prawdziwe wyzwanie dla zawodników będzie stanowił sobotni etap – osiem odcinków i ponad sto czterdzieści kilometrów oesowych. Lista zgłoszeń liczy dziewięćdziesiąt jeden załóg, w tym ponad dwadzieścia z Polski.

Kuba Greguła (ur. 16 sierpnia 2001) to jeden z najzdolniejszych polskich kierowców wyczynowych młodego pokolenia. Mimo młodego wieku zdobył już tytuł kartingowego Mistrza Polski 2014, Międzynarodowego Vice Mistrza Polski w klasie JUNIOR MAX 2015, Vice Mistrza Polski Rotax Max Senior 2016 i Vice Mistrza Europy CEE Rotax Max Senior 2017. Ma także na swoim koncie wiele wygranych wyścigów w Polsce i Europie. Był także członkiem kadry narodowej PZM, uczestnikiem Rotax Grand Finals oraz Karting Academy Trophy FIA.

Grzegorz Dachowski (ur. 2 marca 1980) to doświadczony pilot rajdowy, który ma na koncie wiele sukcesów. Startuje w rajdach od 2002 roku. Jest II wicemistrzem Rajdowych Mistrzostw Europy w kategorii ERC3 (2017), mistrzem Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski w grupie R (2011) oraz mistrzem Trofeum FIA Europy Środkowej w grupie A (2011). W sezonie 2018 wraz z Marcinem Słobodzianem wywalczyli tytuł Mistrzów Polski w klasie Open N.

Partnerami Subaru Poland Rally Team w sezonie 2019 są: Santander Leasing, Keratronik, Eneos, ACG Auto, SJS, Pirelli.