08.08.2019
Subaru Poland Rally Team przed Rajdem Rokiškis

Po udanym starcie w Rajdzie Elektrenai, gdzie załoga SPRT zajęła pierwsze miejsce w swojej klasie i czwartą lokatę w klasyfikacji generalnej imprezy, w najbliższy weekend Kuba Greguła pilotowany przez Grzegorza Dachowskiego wystartują w Rajdzie Rokiškis – piątej rundzie litewskiego rajdowego czempionatu. Będzie to ostatni sprawdzian przed debiutem Kuby w Rajdowych Samochodowych Mistrzostwach Polski.

Start w Rajdzie Rokiškis będzie czwartą szutrową imprezą dla młodego kierowcy Subaru Poland Rally Team i kolejnym etapem zgłębiania rajdowej wiedzy na szybkich i wymagających odcinkach specjalnych. Tegoroczny program startów Kuby, obejmujący szutrowe rajdy na Łotwie i Litwie, był zdeterminowany młodym wiekiem kierowcy, który mógł startować u naszych wschodnich sąsiadów nie mając jeszcze prawa jazdy. W najbliższych dniach Kuba odbiera upragniony dokument, a start w Rakiszkach poprzedza debiut załogi SPRT w Mistrzostwach Polski.

Rajd Rokiškis – piąta runda litewskich mistrzostw, z bazą w Rakiszkach, rozpocznie się w najbliższy piątek – 9 sierpnia o godzinie 13.00. Lista zgłoszeń liczy czterdzieści pięć załóg, w tym trzy z Polski. Na zaproszenie organizatorów, w imprezie wystartuje między innymi legenda WRC – Toni Gardemeister. Szutry w okolicach Rakiszek różnią się zdecydowanie od nawierzchni odcinków specjalnych poprzednich rund Mistrzostw Litwy. Jest znacznie więcej miękkiego, kopnego szutru i spore prawdopodobieństwo tworzenia się kolein. Pierwszy dzień to pięć odcinków specjalnych o łącznej długości ponad pięćdziesięciu trzech kilometrów. W Sobotę przed zawodnikami aż jedenaście oesów i niemal dziewięćdziesiąt cztery kilometry oesowe.

Kuba Greguła: Wiele się wydarzyło w moim życiu od Rajdu Elektrėnai, który swoją drogą był również dla mnie wyjątkowy – pierwsze rajdowe puchary i wygrana w grupie N. W lipcu zdałem egzamin na prawo jazdy i teraz czekam niecierpliwie na dokument, który będę mógł odebrać po swoich osiemnastych urodzinach. Byliśmy też w międzyczasie wraz z zespołem i naszym Subaru przygotowanym w specyfikacji Open N na czeskim torze kartingowym Steel Ring. Taki powrót po przeszłości, a jednocześnie dobry trening. Tymczasem przed nami kolejne szutrowe wyzwanie – piąta runda Rajdowych Mistrzostw Litwy - Rajd Rokiškis. Rajd będzie dość wymagający, będziemy mieli do przejechania prawie sto pięćdziesiąt kilometrów oesowych. Inna jest także specyfika tamtejszych odcinków specjalnych. Do tej pory jeździliśmy po twardych, przyczepnych nawierzchniach, tym razem będzie sporo kopnego szutru i podczas drugiego przejazdu na pewno będą koleiny. Choć cel naszych startów na Litwie jest przede wszystkim treningowy, będę chciał porównać swoje czasy do kolegi Sergeya z Białorusi, do którego nieco traciłem podczas Rajdu Żemaitija.

Grzegorz Dachowski: Przed nami ostatni start przed debiutem w Rajdowych Samochodowych Mistrzostwach Polski. Rajd Rokiškis będzie dla nas nieco trudniejszy z uwagi na inną – bardziej wymagającą nawierzchnię. Będzie też sporo widowiskowych hop, uwielbianych przez kibiców. Przed rajdem będziemy testować nasze Subaru na dwóch odcinkach specjalnych na Litwie, tak aby poczuć i sprawdzić rodzaj szutru, z jakim będziemy mieli do czynienia przez najbliższy weekend. Po raz ostatni będę prowadził naszą rajdówkę na dojazdówkach do odcinków specjalnych i podczas zapoznania z trasą. Jest to o tyle istotne dla Kuby, że zapoznanie z trasą z prawego fotela nie jest dla kierowcy komfortowe i często zdarza się korekta notatek po pierwszym przejeździe. Na szczęście już za kilka dni Kuba odbierze prawo jazdy i podczas kolejnego zapoznania z trasą każdy z nas będzie już na „swoim miejscu”.

Kuba Greguła (ur. 16 sierpnia 2001) to jeden z najzdolniejszych polskich kierowców wyczynowych młodego pokolenia. Mimo młodego wieku zdobył już tytuł kartingowego Mistrza Polski 2014, Międzynarodowego Vice Mistrza Polski w klasie JUNIOR MAX 2015, Vice Mistrza Polski Rotax Max Senior 2016 i Vice Mistrza Europy CEE Rotax Max Senior 2017. Ma także na swoim koncie wiele wygranych wyścigów w Polsce i Europie. Był także członkiem kadry narodowej PZM, uczestnikiem Rotax Grand Finals oraz Karting Academy Trophy FIA.

Grzegorz Dachowski (ur. 2 marca 1980) to doświadczony pilot rajdowy, który ma na koncie wiele sukcesów. Startuje w rajdach od 2002 roku. Jest II wicemistrzem Rajdowych Mistrzostw Europy w kategorii ERC3 (2017), mistrzem Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski w grupie R (2011) oraz mistrzem Trofeum FIA Europy Środkowej w grupie A (2011). W sezonie 2018 wraz z Marcinem Słobodzianem wywalczyli tytuł Mistrzów Polski w klasie Open N.

Partnerami Subaru Poland Rally Team w sezonie 2019 są: Santander Leasing, Keratronik, Eneos, ACG Auto, SJS, Pirelli.