13.06.2019
Subaru Poland Rally Team przed Rajdem Žemaitija

Po udanym rajdowym debiucie załogi SPRT w Rajdzie Liepaja, Kuba Greguła pilotowany przez Grzegorza Dachowskiego, wystartuje w najbliższy weekend w Rajdzie Žemaitija – rundzie Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Litwy. Będzie to kolejny etap zgłębiania rajdowej wiedzy na bardzo szybkich i wymagających odcinkach specjalnych.

Litewskie szutry różnią się zdecydowanie od nawierzchni odcinków specjalnych Rajdu Liepaja. Pomoże to kierowcy Subaru Poland Rally Team zdobywać kolejne cenne doświadczenia i porównywać swoje czasy z lokalnymi zawodnikami, specjalizującymi się w rajdach szutrowych. W międzyczasie, podczas Rajdu Nadwiślańskiego – drugiej rundy Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski, Kuba i Grzegorz podjęli się odpowiedzialnej roli „szpiegów” Marcina Słobodziana – wychowanka SPRT i Mistrza Polski 2018 w klasie Open N.

Rajd Žemaitija – druga runda litewskiego czempionatu, z bazą w Kelmė, rozpocznie się w najbliższy piątek – 14 czerwca o godzinie 16.00. Lista zgłoszeń liczy ponad sześćdziesiąt załóg, w tym aż pięć z Polski. Pierwszy dzień to pięć odcinków specjalnych o łącznej długości ponad trzydziestu sześciu kilometrów. W sobotę zawodnicy będą mieli do pokonania prawie osiemdziesiąt kilometrów os-owych, podzielonych na osiem odcinków specjalnych. Ciekawym doświadczeniem dla młodego kierowcy SPRT będzie widowiskowy odcinek miejski, rozgrywany na nawierzchni asfaltowej, a pokonywany przez zawodników samochodami w specyfikacji szutrowej.

Kuba Greguła: Rajd Liepaja był znakomitą rajdową szkołą. Zebraliśmy bardzo wiele doświadczeń i informacji, które będę się starał wykorzystać podczas zbliżającego się Rajdu Žemaitija. Nadal jesteśmy nastawieni na naukę i traktujemy nasze pierwsze starty przede wszystkim treningowo. Celem jest przejechanie jak największej ilości kilometrów i ciągłe poprawianie naszego tempa. Zupełnie nowym doświadczeniem będzie asfaltowy odcinek miejski, który będziemy przejeżdżać na szutrowych oponach i zawieszeniu. Wraz z zespołem testowaliśmy taką konfigurację na torze w Kielcach - niesamowite wrażenia z jazdy „bokiem do przodu”.

Grzegorz Dachowski: Przed nami kolejny szutrowy rajd, tym razem będzie to druga runda Mistrzostw Litwy. Bardzo udany debiut Kuby w Rajdzie Liepaja sprawił, że te zawody będą już trochę inne. Zdecydowanie mniej kilometrów os-owych pozwoli nam skupić się na detalach opisu trasy. Przed rajdem mamy w planach testy na Litwie, tak aby poczuć i sprawdzić rodzaj szutru, z jakim będziemy mieli do czynienia przez najbliższy weekend. W międzyczasie, podczas Rajdu Nadwiślańskiego, pełniliśmy rolę „szpiegów” Marcina Słobodziana pilotowanego przez Kamila Kozdronia. Kolejny dobry trening, a ponadto Kuba mógł zobaczyć i poczuć, jak zmienia się trasa asfaltowych odcinków specjalnych pomiędzy pierwszym a drugim przejazdem.

Kuba Greguła (ur. 16 sierpnia 2001) to jeden z najzdolniejszych polskich kierowców wyczynowych młodego pokolenia. Mimo młodego wieku zdobył już tytuł kartingowego Mistrza Polski 2014, Międzynarodowego Vice Mistrza Polski w klasie JUNIOR MAX 2015, Vice Mistrza Polski Rotax Max Senior 2016 i Vice Mistrza Europy CEE Rotax Max Senior 2017. Ma także na swoim koncie wiele wygranych wyścigów w Polsce i Europie. Był także członkiem kadry narodowej PZM, uczestnikiem Rotax Grand Finals oraz Karting Academy Trophy FIA.

Grzegorz Dachowski (ur. 2 marca 1980) to doświadczony pilot rajdowy, który ma na koncie wiele sukcesów. Startuje w rajdach od 2002 roku. Jest II wicemistrzem Rajdowych Mistrzostw Europy w kategorii ERC3 (2017), mistrzem Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski w grupie R (2011) oraz mistrzem Trofeum FIA Europy Środkowej w grupie A (2011). W sezonie 2018 wraz z Marcinem Słobodzianem wywalczyli tytuł Mistrzów Polski w klasie Open N.

Partnerami Subaru Poland Rally Team w sezonie 2019 są: Santander Leasing, Keratronik, Eneos, ACG Auto, SJS, Pirelli.