27.05.2019
Udany debiut załogi Subaru Poland Rally Team na łotewskich szutrach

Tegoroczny Rajd Liepaja – trzecia runda Rajdowych Mistrzostw Europy - był znakomitym sprawdzianem dla młodego kierowcy Subaru Poland Rally Team. Debiutujący w rajdach samochodowych Kuba Greguła pilotowany przez doświadczonego Grzegorza Dachowskiego, jechali szybkim, ale bezpiecznym tempem. Start w Liepaji był kolejnym, bardzo ważnym krokiem w procesie adaptacji Kuby do nowej dyscypliny motosportu.

Na starcie tegorocznej edycji Rajdu Liepaja, będącego jednocześnie podwójną rundą Rajdowych Mistrzostw Łotwy, stawiła się czołówka najszybszych kierowców Starego Kontynentu. Dla Kuby, który rozpoczyna swoją rajdową karierę, była to doskonała lekcja rajdowego rzemiosła na najwyższym poziomie. Celem było przejechanie jak największej ilości kilometrów OS-owych i zbieranie kolejnych doświadczeń w warunkach rywalizacji. W swoim rajdowym debiucie załoga Subaru Poland Rally Team notowała coraz lepsze czasy na wymagających i trudnych technicznie odcinkach specjalnych, przejeżdżanych w zmiennych warunkach atmosferycznych. Kuba i Grzegorz zameldowali się na mecie obu rund Rajdowych Mistrzostw Łotwy, jadąc czysto i bez żadnych przygód. Widoczny progres w wynikach osiąganych na poszczególnych odcinkach specjalnych daje dużo satysfakcji i motywuje do dalszej pracy.

Kuba Greguła: Rajdowy debiut w Liepaji za kierownicą szybkiego, czteronapędowego Subaru był jednym z największych wyzwań na mojej sportowej drodze. Była to także pewna forma egzaminu, podsumowanie kilku miesięcy przygotowań do pierwszego startu. Moje doświadczenie rośnie z każdym kilometrem, a przejechaliśmy w ten weekend prawie dwieście kilometrów OS-owych. Odcinki specjalne były szybkie i wymagające pełnej koncentracji, ale daliśmy radę przejechać je czysto i bez żadnych przygód. Mam nadzieję że nabyte tu doświadczenia zaprocentują w kolejnych rajdach, a debiut na odcinkach specjalnych łotewskiej rundy Mistrzostw Europy był odważną, ale dobrą decyzją.

Grzegorz Dachowski: Bardzo dobre statystyki jak na rajdowy debiut – dwie rundy Rajdowych Mistrzostw Łotwy przejechane czysto i coraz szybciej. Nie patrzymy na wynik, bo ten start był dla nas przede wszystkim treningiem. Cieszy przede wszystkim to, że jest zdecydowany progres w wynikach poszczególnych OS-ów. Mimo zmiennych warunków Kuba zachował zimną krew, jadąc coraz szybciej i pewniej.

Kuba Greguła (ur. 16 sierpnia 2001) to jeden z najzdolniejszych polskich kierowców wyczynowych młodego pokolenia. Mimo młodego wieku zdobył już tytuł kartingowego Mistrza Polski 2014, Międzynarodowego Vice Mistrza Polski w klasie JUNIOR MAX 2015, Vice Mistrza Polski Rotax Max Senior 2016 i Vice Mistrza Europy CEE Rotax Max Senior 2017. Ma także na swoim koncie wiele wygranych wyścigów w Polsce i Europie. Był także członkiem kadry narodowej PZM, uczestnikiem Rotax Grand Finals oraz Karting Academy Trophy FIA.

Grzegorz Dachowski (ur. 2 marca 1980) to doświadczony pilot rajdowy, który ma na koncie wiele sukcesów. Startuje w rajdach od 2002 roku. Jest II wicemistrzem Rajdowych Mistrzostw Europy w kategorii ERC3 (2017), mistrzem Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski w grupie R (2011) oraz mistrzem Trofeum FIA Europy Środkowej w grupie A (2011). W sezonie 2018 wraz z Marcinem Słobodzianem wywalczyli tytuł Mistrzów Polski w klasie Open N.

Partnerami Subaru Poland Rally Team w sezonie 2019 są: Santander Leasing, Keratronik, Eneos, ACG Auto, SJS, Pirelli.