20.09.2018
Subaru jedzie do Mikołajek na Rajd Polski

W tym roku rozegrany zostanie jubileuszowy, 75.Rajd Polski. To najstarsza polska impreza rajdowa i obok Rajdu Monte Carlo jedna z najstarszych w Europie. Początek już w najbliższy piątek w Mikołajkach. W ostatniej eliminacji Mistrzostw Polski i Mistrzostwach Europy Subaru Poland Rally Team będą reprezentować Marcin Słobodzian i Grzegorz Dachowski.

 

Nowi mistrzowie Polski 2018 w klasie Open N przygotowywali się do tego występu bardzo solidnie. Zespół ma za sobą szereg testów i udany start na Litwie. Tegoroczny Rajd Polski rozpocznie się już w piątkowy poranek od odcinka testowego i kwalifikacyjnego Tałty. O godzinie 14.10 nastąpi losowanie pozycji startowych, a o 15.00 uroczysty start imprezy (Plac Wolności Mikołajki). Dwie godziny później na Mikołajki Arena rozegrany zostanie pierwszy odcinek specjalny.

 

Marcin Słobodzian: Nie ukrywam, że czekam na ten rajd, od kiedy znalazł się on w kalendarzu Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski na ten sezon. Zawsze chciałem pojechać w Rajdzie Polski na tych wymagających i szybkich odcinkach. Na szczęście sezon poszedł po naszej myśli i nie muszę podchodzić do tego startu z przymusem osiągnięcia danego miejsca. Możemy wystartować z czystą głową i postarać się pojechać jak najlepiej potrafimy. Luźna nawierzchnia bardzo mi się podoba, niezależnie od tego czy jest to szuter czy śnieg. Czuję się na niej coraz pewniej, a sama jazda przynosi znacznie więcej przyjemności. Z chęcią częściej startowałbym na szutrze. Zapraszamy wszystkich kibiców na Rajd Polski! Nie może Was tam zabraknąć!

 

Grzegorz Dachowski:To chyba dopiero mój szósty start na Rajdzie Polski. Statystycznie nie wygląda to najlepiej, bo w większości przypadków nie widziałem mety. Mimo tego lubię ten rajd. Lubię też te rejony Polski. Spora część odcinków będzie dla mnie nowa, więc trudno mi je teraz ocenić. Na pewno na uwagę zasługuje sama Arena w Mikołajkach, która jest unikatowym obiektem na skalę kraju, gdzie kibice w łatwy sposób mogą oglądać zmagania. Sam rajd ma masę kilometrów dojazdówek, tak więc nie będzie łatwy dla kibiców do przemieszczania się gdy będą chcieli odwiedzić kilka odcinków i różne miejsca. Myślę, że mimo zdobycia tytułu już na Litwie nasze podejście do tego startu niewiele się zmienia. Przygotowujemy się od niego tak samo jak do wszystkich poprzednich eliminacji. Zaliczymy testy przed rajdem. Tak samo szybko, a może nawet bardziej, będziemy chcieli się przemieszczać po odcinkach. Marcin nie przejechał za wiele kilometrów na takiej nawierzchni, więc będziemy starać się maksymalnie wykorzystać ten start żeby ciągle poprawiać tempo.

 

W sobotę 22 września załogi już o godz. 7.30 wystartują do OS-u Paprotki. Tego dnia pokonają łącznie osiem odcinków specjalnych by zameldować się na mecie w Mikołajkach o godz. 17.00. Niedziela będzie trzecim dniem rywalizacji. Na startujących czeka niemal 100 km szutrowych tras i sześć odcinków specjalnych. Ceremonia mety odbędzie się na rynku w Mikołajkach o 18.20.

 

Partnerami Subaru Poland Rally Team w sezonie 2018 są: Keratronik, Eneos, Santander Leasing, Szkoła Jazdy Subaru, Rodax Budownictwo oraz Pirelli.

Więcej o imprezie: www.rajdpolski.pl

Foto: M. Kaliszka i M. Banaś