14.07.2019
Rajd Elektrėnai: podium dla Subaru

Kuba Greguła pilotowany przez Grzegorza Dachowskiego zajęli pierwsze miejsce w klasie LARC2 – samochody grupy N i czwarte miejsce w klasyfikacji generalnej Rajdu Elektrėnai, czwartej rundy Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Litwy. Młody kierowca Subaru Poland Rally Team prowadził wyrównaną walkę z doświadczonymi, lokalnymi kierowcami.

Rajd Elektrėnai był łączoną, czwartą rundą Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski i Litwy. Kuba i Grzegorz po raz pierwszy mieli okazję jechać razem z czołówką RSMP, tym razem jeszcze bez sportowej rywalizacji. Kuba, który z uwagi na swój wiek nie ma jeszcze prawa jazdy, mógł być klasyfikowany wyłącznie w rundzie litewskiego czempionatu. Tutejsze regulacje umożliwiają by młodzi zawodnicy rywalizowali na odcinkach specjalnych pod warunkiem, że na trasie dojazdowej do oesów, samochód prowadzi pilot.

Mimo że był to dopiero trzeci start Kuby za kierownicą samochodu rajdowego, zameldował się na mecie wygrywając swoją klasę. Zajął jednocześnie wysokie - czwarte miejsce w klasyfikacji generalnej imprezy. Taki wynik jest kolejnym impulsem do dalszego rozwoju i doskonalenia rajdowego warsztatu. Już za trzy tygodnie załoga Subaru Poland Rally Team wystartuje w kolejnej rundzie mistrzostw Litwy. Będzie to ostatni etap przygotowań do debiutu na trasach Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski.

Kuba Greguła: Walka toczyła się do samego końca – najpierw na oesach, a potem na dojazdówce do mety – z uszkodzonym na szykanie przewodem chłodnicy. Fantastyczne odcinki specjalne. Szybkie partie na otwartym terenie przechodzące w wąskie serie ciasnych zakrętów między drzewami. Początkowo nie było łatwo odnaleźć właściwego rytmu, ale już od drugiej pętli jechaliśmy coraz pewniej. Bardzo dużo kibiców na trasie dodawało nam odwagi do szybkiej i chwilami widowiskowej jazdy. Czwarte miejsce w klasyfikacji generalnej rundy Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Litwy i wygrana w klasie LARC2 to największa nagroda za ostatnich kilka miesięcy ciężkiej pracy. Wracamy do domu z pierwszymi, wywalczonymi w sportowej walce pucharami i już za kilka dni zaczynamy przygotowania do kolejnej rundy mistrzostw Litwy – Rajdu Rokiškis.

Grzegorz Dachowski: Był to mój drugi start w Rajdzie Elektrėnai. Odcinki specjalne dają wiele radości z jazdy, wymagają jednak pełnego skupienia – od startu do mety. Kuba bardzo szybko adaptuje się do nowej dyscypliny motosportu i jego tempo jest porównywalne do zdecydowanie bardziej doświadczonych litewskich i polskich konkurentów. Świetna organizacja i kompaktowy charakter imprezy pozwala czerpać radość z jazdy, eliminując do minimum dystans pomiędzy poszczególnymi oesami. Co ciekawe, część odcinków w ramach jednej pętli ma wspólny fragment trasy i kibice bez przemieszczania się mogą oglądać aż cztery przejazdy zawodników z jednego miejsca.

Kuba Greguła (ur. 16 sierpnia 2001) to jeden z najzdolniejszych polskich kierowców wyczynowych młodego pokolenia. Mimo młodego wieku zdobył już tytuł kartingowego Mistrza Polski 2014, Międzynarodowego Vice Mistrza Polski w klasie JUNIOR MAX 2015, Vice Mistrza Polski Rotax Max Senior 2016 i Vice Mistrza Europy CEE Rotax Max Senior 2017. Ma także na swoim koncie wiele wygranych wyścigów w Polsce i Europie. Był także członkiem kadry narodowej PZM, uczestnikiem Rotax Grand Finals oraz Karting Academy Trophy FIA.

Grzegorz Dachowski (ur. 2 marca 1980) to doświadczony pilot rajdowy, który ma na koncie wiele sukcesów. Startuje w rajdach od 2002 roku. Jest II wicemistrzem Rajdowych Mistrzostw Europy w kategorii ERC3 (2017), mistrzem Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski w grupie R (2011) oraz mistrzem Trofeum FIA Europy Środkowej w grupie A (2011). W sezonie 2018 wraz z Marcinem Słobodzianem wywalczyli tytuł Mistrzów Polski w klasie Open N.

Partnerami Subaru Poland Rally Team w sezonie 2019 są: Santander Leasing, Keratronik, Eneos, ACG Auto, SJS, Pirelli.