21.05.2019
Kuba Greguła i Grzegorz Dachowski zadebiutują w Rajdzie Liepaja

Już w najbliższy weekend załoga Subaru Poland Rally Team – Kuba Greguła i Grzegorz Dachowski wystartuje w Rajdzie Liepaja – trzeciej rundzie Rajdowych Mistrzostw Europy i podwójnej rundzie Rajdowych Mistrzostw Łotwy. Dla Kuby będzie to pierwszy start za kierownicą Subaru Imprezy w barwach Subaru Poland Rally Team i jednocześnie rajdowy debiut.

Program treningowy, przygotowany przez zespół to przede wszystkim cykl testów na szutrowych i asfaltowych odcinkach specjalnych, w tym również w warunkach zimowych. Kuba miał okazję trenować pod okiem rajdowych mistrzów - Johna Hauglanda, Urmo Aavy, Wojtka Chuchały i Dominika Butvilasa. Nie mniej ważne było doskonalenie opisu trasy i czas spędzony w siedzibie SPRT poświęcony zgłębianiu wiedzy na temat ustawień samochodu.

Rajd Liepaja słynie z wymagających i trudnych technicznie odcinków specjalnych. Start w imprezie rangi Mistrzostw Europy jest kolejnym krokiem w rozwoju młodego i utalentowanego kierowcy Subaru Poland Rally Team. Najważniejszy będzie progres w wynikach osiąganych na poszczególnych odcinkach specjalnych i poznawanie możliwości samochodu w tle rywalizacji najszybszych kierowców Starego Kontynentu. Dla Kuby – kierowcy wywodzącego się z kartingu – największym wyzwaniem jest zmienna i nierówna nawierzchnia szutrowych odcinków specjalnych.

Kuba Greguła: Pierwszy rajd w karierze, mocne auto z napędem na cztery koła, pierwszy raz jazda na opis dyktowany przez pilota i debiut na szutrowej nawierzchni. W obliczu takiego wyzwania mam szczęście, że rajdową przygodę rozpoczynam z Subaru Poland Rally Team – zespołem, który wykształcił wielu znakomitych kierowców. Niespełna pięć miesięcy temu rozpocząłem przygotowania do tego debiutanckiego sezonu. Czekałem na ten dzień bardzo długo. Razem z Grześkiem solidnie przepracowaliśmy ostatnie miesiące. W Subaru czuję się coraz pewniej, to świetne auto do rozpoczęcia profesjonalnej kariery w rajdach. Nasze tempo na testach było, mam wrażenie, dość dobre. Jednak najlepszym egzaminem będzie pierwszy rajd. Celem jest przede wszystkim meta, jednak chcemy jechać szybko i skonfrontować swoje czasy z bardziej doświadczonymi konkurentami. Czuję lekkie napięcie w związku z tym, że naszym debiutanckim rajdem będzie runda mistrzostw Starego Kontynentu, a na starcie stanie europejska czołówka.

Grzegorz Dachowski: Prawie pięć miesięcy pracowitych przygotowań do pierwszego startu. Dużo wspólnie spędzonego czasu, sporo nauki, wiele kilometrów w rajdówce czy szlifując opisywanie odcinków. Już nie możemy się doczekać rajdu bo przecież wszystkie przygotowania są po to aby finalnie stanąć na rampie startowej. Z drugiej strony, chcemy ten pierwszy rajd potraktować jako pewien egzamin z tego co udało się wypracować. Przez te kilka miesięcy każde wspólne działanie było kolejnym wyzwaniem, kolejnym krokiem do celu. Począwszy od pierwszych kilometrów w rajdówce na ośnieżonych norweskich odcinkach, przez setki kartek zapisanych informacjami o zakrętach w różnych zakątkach polski aż po szutrowe i asfaltowe testy. Czujemy że zrobiliśmy maksymalnie dużo przez ten czas, a postępy na początku takiej drogi zawsze są widoczne. Wierzę, że jesteśmy dobrze przygotowani do rajdowego debiutu Kuby.

Kuba Greguła (ur. 16 sierpnia 2001) to jeden z najzdolniejszych polskich kierowców wyczynowych młodego pokolenia. Mimo młodego wieku zdobył już tytuł kartingowego Mistrza Polski 2014, Międzynarodowego Vice Mistrza Polski w klasie JUNIOR MAX 2015, Vice Mistrza Polski Rotax Max Senior 2016 i Vice Mistrza Europy CEE Rotax Max Senior 2017. Ma także na swoim koncie wiele wygranych wyścigów w Polsce i Europie. Był także członkiem kadry narodowej PZM, uczestnikiem Rotax Grand Finals oraz Karting Academy Trophy FIA.

Grzegorz Dachowski (ur. 2 marca 1980) to doświadczony pilot rajdowy, który ma na koncie wiele sukcesów. Startuje w rajdach od 2002 roku. Jest II wicemistrzem Rajdowych Mistrzostw Europy w kategorii ERC3 (2017), mistrzem Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski w grupie R (2011) oraz mistrzem Trofeum FIA Europy Środkowej w grupie A (2011). W sezonie 2018 wraz z Marcinem Słobodzianem wywalczyli tytuł Mistrzów Polski w klasie Open N.

Partnerami Subaru Poland Rally Team w sezonie 2019 są: Santander Leasing, Keratronik, Eneos, ACG Auto, SJS, Pirelli.