07.09.2018
Na szutrowych trasach Rajdu Elektrenai

Już dziś po południu odbędzie się oficjalny start kolejnej rundy Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski – litewskiego Rajdu Elektrenai rozgrywanego w okolicach miasta Elektrena. Załoga Subaru Poland Rally Team odbyła przed zawodami kilka testów szutrowych.

Litewska impreza rozpoczyna się w piątkowe popołudnie 7 września od dwóch przejazdów odcinka miejskiego. Prawdziwa rywalizacja odbędzie się dzień później na czternastu OS-ach szutrowych. Długość tras wynosi ponad 100 km.

Marcin Słobodzian: Czujemy się na szutrze coraz pewniej i będziemy starali pokazać się z dobrej strony na tych nowych dla nas odcinkach Rajdu Elektrenai. Szutry bardzo mi się podobają, jednak moje doświadczenie na nich jest skromne w porównaniu do nawierzchni asfaltowej. Pewne jest to, że luźna nawierzchnia daje dużą przyjemność z jazdy. W klasie mamy jedną załogę z Litwy, ale nie wiem jakim tempem dysponują. Myślę, że pozostałe załogi z Polski, startujące na co dzień w szutrowych rajdach będą dla nas wyznacznikiem. Jest też sporo zawodników w czteronapedowych autach, ale większość z nich zgodnie z lokalnym regulaminem dysponuje nad nami sporą przewagą ze względu na zwężkę 34 mm.

Grzegorz Dachowski: Zrobiliśmy dość sporo kilometrów treningowo przed tym rajdem i mogę powiedzieć, że Marcin dobrze czuje się na luźnej nawierzchni. Myślę, że szczególnie szybkie partie to jest to, co sprawia mu najwięcej frajdy i z czym nie ma problemu. Tutejsze odcinki, z tego co wiem, to w większości dość szybkie i w miarę twarde drogi. To cieszy. Oczywiście nasz samochód został przebudowany na wersje szutrową. A tak dokładniej to jedziemy innym egzemplarzem niż rajdy asfaltowe. Auta sporo się różnią. Oczywiście dodatkowe osłony, czy zawieszenie to nie jedyne zmiany. Do tego odpowiednie opony, których paleta też jest spora, więc na testach trzeba się było skupić także na tym aspekcie.

Metę Rajdu Elektrenai zaplanowano na sobotni wieczór. Marcin Słobodzian i Grzegorz Dachowski liderują zdecydowanie w klasyfikacji grupy Open N i zajmują siódmą pozycję w wynikach rocznych Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski. Partnerami Subaru Poland Rally Team w sezonie 2018 są: Keratronik, Eneos, BZ WBK Leasing Grupa Santander, Szkoła Jazdy Subaru, Rodax Budownictwo oraz Pirelli.

Foto: M. Banaś