30.08.2018
Na Warmię treningowo

W najbliższą niedzielę zawodnicy Subaru Poland Rally Team wystartują treningowo w Rajdzie Warmińskie Szutry, stanowiącym jedną z eliminacji cyklu Szuter Cup 2018. Będzie to doskonała okazja do sprawdzenia wszystkich elementów przygotowania przed koleją rundą Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski – Rajdem Elektrenai, który niebawem zostanie rozegrany na Litwie.

Organizator – Olsztyński Klub Rajdowy zapowiada niemal 60 km odcinków specjalnych, które rozegrane zostaną w niedzielę 2 września. Bazą rajdu będą Jeziorany położone w środkowej części Pojezierza Mazurskiego, około 35 km od Olsztyna. Start przewidziano na godzinę 10.00.

Marcin Słobodzian: Myślę, że Rajd Warmińskie Szutry będzie dla nas idealnym sposobem na trening i przypomnienie sobie jak jeździć po nawierzchni tego typu. Start w zawodach zawsze daje dużo więcej niż zwykłe testy i liczę na pozytywne efekty tego weekendu. Nie mogę ocenić na tym etapie jaką nawierzchnię lubię bardziej, bo moje doświadczenie jest dość skromne. Po tym jak dotychczas czułem się na szutrze myślę, że gdyby moje doświadczenie było równe asfaltowemu, mógłbym lepiej czuć się właśnie na luźnym. Rajd jest dla mnie całkowicie nowy i nie znam odcinków. Nie chcę też spędzać za dużo czasu na analizie on-boardów z poprzednich edycji, bo w ten weekend mamy przede wszystkim jak najwięcej się nauczyć i wczuć w auto, a nie skupiać się na urywaniu cennych sekund.

Grzegorz Dachowski: Testy są bardzo ważnym elementem przygotowań, szczególnie, gdy teraz wkraczamy w szutrową część sezonu, ale tylko rajd - nawet testowy - może zweryfikować pracę wykonaną na testach. Tylko tam można się na mecie porównać z innymi załogami, tylko tam pojawia się element nieprzewidywalności na odcinkach, bo na testach jeżdżąc nawet dwa dni na różnych odcinkach znamy je na pamięć już po kilku przejazdach i tylko my możemy zmienić ich charakterystykę za każdym przejazdem. Nie siedziałem jeszcze z Marcinem w samochodzie na luźniej nawierzchni, więc ciężko mi ocenić jego dyspozycję. Rajd znam tylko z tego co widziałem w internecie z poprzednich edycji. Podoba mi się, że jest bardzo kompaktowy.

Kolejna, szósta runda Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski to litewski Rajd Elektrenai, który rozegrany zostanie na luźnej nawierzchni w dniach 7-8 wrzenia. Partnerami Subaru Poland Rally Team w sezonie 2018 są: Keratronik, Eneos, BZ WBK Leasing Grupa Santander, Szkoła Jazdy Subaru, Rodax Budownictwo oraz Pirelli.

Foto: M. Banaś i M. Kaliszka